0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře19. 4. 20038 minut

Strakovka se bouří

Vládní motor se zastavil, a tak se během příštích tří týdnů chystá na důkladnou inventuru. Po osmi měsících u moci stojí koalice před vážným rozhodnutím: má vůbec cenu pokračovat? Odpověď zatím není jednoznačná. Mezi ČSSD a jejími středopravými spojenci evidentně narůstá pnutí kvůli „ideologickým“ tématům jako nájemné, daně nebo sociální dávky. Ještě pořád vládu drží pohromadě ideje, na kterých vznikla: boj s korupcí a vstup do Evropské unie. Proto minulý týden ministři právem slavili podpis historických přístupových smluv z Athén.

obrazek_542.jpeg • Autor: Respekt
obrazek_542.jpeg • Autor: Respekt
Fotografie: Prezident a premiér: Ještě jsme se nedohodli - a možná to už nestihneme. Foto: Králík • Autor: Respekt
Fotografie: Prezident a premiér: Ještě jsme se nedohodli - a možná to už nestihneme. Foto: Králík • Autor: Respekt
Reklama

Vládní motor se zastavil, a tak se během příštích tří týdnů chystá na důkladnou inventuru. Po osmi měsících u moci stojí koalice před vážným rozhodnutím: má vůbec cenu pokračovat? Odpověď zatím není jednoznačná. Mezi ČSSD a jejími středopravými spojenci evidentně narůstá pnutí kvůli „ideologickým“ tématům jako nájemné, daně nebo sociální dávky. Ještě pořád vládu drží pohromadě ideje, na kterých vznikla: boj s korupcí a vstup do Evropské unie. Proto minulý týden ministři právem slavili podpis historických přístupových smluv z Athén.

Se vstupem do EU ale důležité pojítko zmizí. Athény také ukázaly, že soužití s prezidentem Klausem – který odhodil zdrženlivost a vytáhl proti vládní zahraniční politice – bude obtížnější, než si ministři představovali.

Dálnici ano, reformy ne

Po dusném příšeří opoziční smlouvy, v němž se tak dařilo klientelismu všeho druhu, působila regulérní většinová vláda jako dar z nebe. Notabene když začala rázně likvidovat korupční kšeftíky z éry Miloše Zemana.

Vládní prohlášení však dávalo také jistou naději, že i ČSSD si uvědomuje nutnost zastavit rostoucí dluhy a schodky státního rozpočtu. Stojí v něm například, že „vláda přistoupí k nezbytné racionalizaci mandatorních výdajů“, „vláda bezodkladně zahájí přípravu fiskálně neutrální ekologické daňové reformy“ nebo že „do konce roku 2002 vláda…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc