mobrazek_544.gif
mobrazek_544.gif • Autor: Respekt

vobrazek_544.jpeg
Fotografie: Damašek (na snímku) není Bagdád – a Sýrie teď zasedá v Radě bezpečnosti. Foto Corbis Sygma • Autor: Respekt

Preventivní válka má své zákonitosti. Nejde jen o to zatlačit útočníka tam, odkud vyšel, ale o vznik nové bezpečnostní reality. V takové pozici jsou teď spojenci v Iráku. Země je de facto dobyta (osvobozena), režim Saddáma Husajna de facto neexistuje, obnova státu – a podíly na ní – je věcí politické dohody. Ale jak dál strategicky? Nejsme v roce 1991, aby bylo možné z Iráku vycouvat a spokojit se s embargem OSN. Situace je jiná. Řekne-li se v preventivní válce A, je bezpodmínečně nutné dodat B.

Vznikla zneškodněním Saddáma nová bezpečnostní realita? Jsou americko-britští spojenci považováni na místě samém za nestranné osvoboditele? Amerika nečeká na takové otázky a sama postupuje ve dvou směrech. Jednak ve směru bezpečnosti vůči Sýrii – ta se jeví pro svou pomoc Saddámovi i teroristům jako další cíl v pořadí. Ale také vůči Svaté zemi. Když už Amerika zbavila Blízký východ hrozby Saddáma (stačí vzpomenout na jeho scudy odpalované v roce 1991 na tehdy neutrální Izrael), potřebuje ukázat, že hodlá uklidnit napětí v celém regionu. Takže hlavní agenda ministra zahraničí Colina Powella při jeho cestě na Blízký východ se bude zřejmě odehrávat na trase mezi Damaškem a Jeruzalémem.

A jako po celý dosavadní měsíc války, i nyní přináší svůj svérázný příspěvek i Česko. Polní nemocnice sice s pomocí boží už do Iráku vyrazila, zprvu vykázaná Iráčanka Salia Khalaf už byla vpuštěna do…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte