Pokud minulé století něčím skutečně oplývalo, jsou to určitě přívlastky. Ačkoli k těm nejčastěji používaným dnes patří především „věk atomu a válek“, dalo by se uplynulých sto roků s úspěchem označit také za „epochu světla“. Od doby, kdy Edison rozzářil první žárovku, ho na Zemi stále přibývá. Rapidní a stále pokračující ústup tmy z lidských sídel ale není tak pozitivním jevem, jak by se na první pohled mohlo zdát. Třebaže mytologie temnotu odpradávna spojuje v první řadě s obavami, strachem a ohrožením, hraje důležitou roli v biologických rytmech a její mizení se neobejde bez řady rizik. Nejnaléhavějšími z nich se bude o nastávajícím víkendu zabývat konference v americkém Los Angeles.

Zánik Mléčné dráhy

Tma z lidských sídlišť mizí už bezmála sto roků. Jako problém to však vědci ve větším měřítku vnímají až v posledních zhruba dvaceti letech. Mezi prvními začali potíže pociťovat astronomové, kterým čím dál jasnější obloha stále intenzivněji bránila v pozorování méně nápadných nebeských objektů a vyhnala je tak z blízkosti měst do pustin a velehor. Spolu s rostoucím počtem nasvícených objektů, halogenů, neonů a laserových efektů protínajících noční oblohu ale netratí jen profesionální hvězdáři. Podle půl roku staré studie, kterou společně vypracovali výzkumníci z amerického Národního centra pro geofyzikální údaje a univerzity v italské Padově, přichází o zážitky spojené s pohledem na hvězdné nebe celá pětina světové populace. Dva ze tří Američanů…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte