Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

ODS na pravé cestě

ODS se připravuje na rozhodující kongres. Koncem tohoto týdne si totiž občanští demokraté ve Františkových Lázních zvolí nové vedení. Politici uvnitř i vně ODS tvrdí, že půjde o revoluční chvíli. Už proto, že poprvé není jasné, kdo se ocitne v čele zdejší nejsilnější pravicové strany a jaký převrat s sebou nová otevřenost a nejistota přináší.
Do mlhou zahaleného Národního domu v Praze na Smíchově už od časného dopoledne proudí davy slavnostně oblečených lidí. Koná se tu sněm pražské organizace ODS. Účastníci mají jasný program: vybrat kandidáty, kteří se za týden na kongresu ve Františkových Lázních utkají o křesla předsedy a místopředsedů ODS. V kuloárech je cítit uvolněná atmosféra – partajníci se usmívají a na potkání přítomným novinářům vysvětlují, jak se jejich strana musí už jednou provždy otevřít veřejnosti.

ODS se připravuje na rozhodující kongres. Koncem tohoto týdne si totiž občanští demokraté ve Františkových Lázních zvolí nové vedení. Politici uvnitř i vně ODS tvrdí, že půjde o revoluční chvíli. Už proto, že poprvé není jasné, kdo se ocitne v čele zdejší nejsilnější pravicové strany a jaký převrat s sebou nová otevřenost a nejistota přináší.

Konec demagogie

Do mlhou zahaleného Národního domu v Praze na Smíchově už od časného dopoledne proudí davy slavnostně oblečených lidí. Koná se tu sněm pražské organizace ODS. Účastníci mají jasný program: vybrat kandidáty, kteří se za týden na kongresu ve Františkových Lázních utkají o křesla předsedy a místopředsedů ODS. V kuloárech je cítit uvolněná atmosféra – partajníci se usmívají a na potkání přítomným novinářům vysvětlují, jak se jejich strana musí už jednou provždy otevřít veřejnosti.

Že to s tím otevřením nebude až tak horké, se ale ukazuje několik minut před oficiálním zahájením kongresu. „Do sálu nemůžete,“ vyhání novináře manažer pražské ODS Václav Růth. Důvod? „Projednávají se tam nepodstatné věci, to není pro vás důležité,“ odbývá otázku Růth. V kuloárech ovšem jeho postup vzbuzuje dříve neznámé rozhořčení. „Takhle nám veřejnost sotva uvěří, že s ní chceme hrát otevřenou hru,“ zlobí se pražský poslanec Petr Bratský. „Nechápu to a pokusím se zjednat nápravu.“ Asi po hodině a půl se skutečně dveře do konferenčního sálu otevírají všem…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.