Respekt počátkem října uveřejnil v rubrice Téma několik textů věnovaných hledání cest, jež by vedly ke zlepšení situace ve vysokém školství (Univerzity jen pro elitu, Respekt č. 41/2002). V jinak obsažných článcích bohužel chyběla zásadní informace o tom, že řešení problémů vysokých škol u nás bylo nedávno na dosah ruky a že k návrhu, který jej přinášel, se dříve nebo později budeme muset vrátit. Připomeňme tedy, co zůstalo nepovšimnuto.

Klišé místo argumentů

V loňském roce jsme byli svědky bouřlivé diskuse o návrhu zákona na změnu financování vysokoškolského studia, který předpokládal nejen zavedení školného a půjček, ale také sociálních dávek a daňových úlev pro studenty. Pod předložený návrh zákona se, zřejmě v očekávání možné vládní spolupráce s ČSSD, odmítli podepsat i členové poslaneckého klubu Unie svobody, včetně současného místopředsedy vlády pro lidské zdroje Petra Mareše, který přitom dnes vystupuje jako „velký bojovník za školné“. Veřejnou diskusi k návrhu pak provázely politické hrátky přecházející až v ideologickou zaslepenost, která způsobila, že v médiích i při vlastním projednávání ve sněmovně vystupovali zavilí odpůrci zákona (například tehdejší ministr školství Eduard Zeman či nynější ministryně školství Petra Buzková) spíše proti svým vlastním představám než proti tomu, co bylo skutečně předloženo. Zdá se, že tato pozoruhodná praxe pokračuje. Je smutné, že…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte