Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

A co naši zajatci

Dva a čtvrt roku po historickém set-kání jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga se severokorejským předsedou Výboru národní obrany Kim Čong-ilem (Respekt č. 26/2000) se uskutečnila další premiéra. Minulé úterý vůbec poprvé v historii vstoupil na půdu KLDR nejvyšší představitel Japonska. Předsedu vlády Džuničiró Koizumiho přivítal v metropoli první totalitní dynastie sám severokorejský vůdce. To ale nebylo zdaleka jediné dění na Korejském poloostrově. V poslední době vše dostává spád.

Mráz a obleva

Koizumiho návštěvě předcházel nečekaný sled událostí, který vážně ohrozil „program sluneční politiky“ prezidenta Kim Te-džunga. Na počátku roku americký prezident George W. Bush zařadil do „osy zla“ i KLDR. Severokorejský režim jako by chtěl potvrdit Bushova slova a vyhrotil vztahy s Jihem na maximum, když se po třech letech od námořního konfliktu z června 1999 odehrál 29. června 2002 další, který tentokrát skončil potopením jihokorejské lodi a usmr-cením několika námořníků. Jednání mezi zástupci USA a KLDR, údajně plánovaná na polovinu července, byla zrušena a ve vztazích mezi korejskými státy nastalo ochlazení. Ve druhé polovině srpna vedení KLDR obnovilo diplomatické aktivity. „Drahý vůdce“ Kim Čong-il se vypravil do Ruska, kde se 24. srpna sešel s prezidentem Vladimirem Putinem a prodiskutoval projekt společné korejské železnice, která by napojením na ruskou Transsibiřskou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.