Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Otče všech Turkmenů

Pohled do duše turkménského prezidenta Saparmurada Nijazova musí potěšit milovníky černého humoru. Despotický vládce, který byl předloni na „žádost lidu“ doživotně potvrzen ve svém úřadě, má dnes pocit, že jeho památka není dost uctívána. Už se podle něj jmenují města, letiště, ba i jeden meteorit, Turkmenistán je plný jeho podobizen a existuje i prezidentova pohyblivá zlatá socha, která je vždy natočená směrem ke slunci. Minulý čtvrtek nařídil Nijazov přejmenovat měsíce v roku podle nových národních hrdinů a symbolů. Leden bude „türkmenbaši“, tedy „Otec všech Turkmenů“, což je oficiální název jeho prezidentské funkce. Dubnu se bude říkat „Gurbunsoltan“ podle jeho matky, jež zemřela v roce 1948 při zemětřesení. Další měsíce ponesou jmena jako „vlajka“, „nezávislost“ nebo „Ruchnama“ - tak zní titul loni vydané Nijazovovy pseudonáboženské příručky. Těžko hledat příklady, kdy by se politikům pomocí kultu osobnosti podařilo zabezpečit úctu i po smrti. Jejich sochy bývají strženy a v lepším případě jim zbude mauzoleum. Až Nijazov zemře, bude se ze dna pekel mít čemu divit - možná to tuší už teď, ale nechce si to připustit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.