Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Mimochodem

Od páté do deváté třídy jsem s Michalem seděl v jedné lavici, později jsme spolu - on coby truhlářský učeň a já středoškolák - vždy o prázdninách postupně prochodili a stopem projezdili celou republiku, jež byla tehdy mnohem protáhlejší, než je dnes. Posléze jsme se ocitli na opačných koncích světa. Když se Michal po převratu zajel poprvé podívat z Austrálie do staré vlasti, zeptal jsem se ho, jak se mu žije hlavou dolů. „Ani ti to nepřijde, když tak žijou všichni,“ řekl. Dozvěděl jsem se, že bydlí s Japonkou jménem Naoko v malém domku na úzkém pásu pevniny mezi oceánem a jezerem, které se jmenuje Labutí. Opravdu tam prý je spousta labutí, ale úplně černých, neboť u protinožců musí být všechno obráceně. Tomu ostatně odpovídá i Michalova práce. Vyrábí pro australské starožitníky zbrusu nový starý nábytek. Letos se Michal počátkem srpna opět objevil v Česku. U protinožců, kde je všechno naopak, zrovna vrcholí zima, kterou nemá rád. Nemrzne sice, jenže právě proto ji Australané ignorují a všude je lezavo, protože se nikde netopí. Zato o Vánocích jsou parna. Loňské Michal strávil přímo uprostřed kontinentu v pouštním městečku Alice Springs, které leží na říčce Todd. Všichni se tam prý těšili na další ročník vodáckých závodů, tzv. pivní regatu, jenže se nekonal. Normálně totiž závodníci běží vyschlým řečištěm ověšeni plechovkami od piva, sdrátovanými do tvaru nejrůznějších plavidel, jenže toho roku následovala jedna průtrž mračen za druhou a říční regata musela být zrušena…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.