Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Ty kostely jsou naše

Ještě před rokem se zdálo, že východočeské městečko Broumov se stává první úspěšnou vlaštovkou kulturního oživení venkova ve zdevastovaných Sudetech. Série koncertů, výstav a divadelních akcí, situovaných do chrámových lodí zdejších barokních kostelů, přilákala do Broumova tisíce lidí z širokého okolí a úsilí skupinky nadšených pořadatelů této týdenní akce přijeli osobně ocenit i předseda Senátu Pithart a prezident Havel. Radostný příslib kulturní tradice ale dostal už loni na podzim nečekanou trhlinu. Letní ruch ve zpustlých kostelích na Broumovsku totiž rozzlobil místního vikáře Josefa Zemana, který se rozhodl, že svatostánky na podobné účely už „nepůjčí“. A stalo se. Přinejmenším z letošního kulturního léta v Broumově nebude nic.

Cesta ke kořenům

V polovině 90. let se šéf zdejší chráněné krajinné oblasti a ekologický aktivista Jan Piňos pustil na Broumovsku do obnovy starých cest. A před pěti lety se k němu přidala skupina přátel, brněnských hudebníků zabývajících se pod hlavičkou sdružení Collegium pro arte antiqua interpretací staré hudby. Kraj orámovaný vedle malebných kopců i velkoryse pojatou skupinou devíti skvostných Dienzenhoferových kostelů z počátku 18. století jim doslova učaroval. Vyhnání původních německých obyvatel a padesát let komunistické devastace sice s Broumovskem udělalo své, novousedlíci se ale pokusili někdejší kouzlo zachránit. Začali s opravami poničených křížků a svatých soch a společně s Piňosem a místní samosprávou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.