Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Od pravice k levici

Z hlediska střední Evropy a jejího vstupu do Evropské unie je bezesporu nejdůležitější stabilita Polska. Jde o zemi, která má více obyvatel než všech devět zbývajících kandidátů dohromady. I proto se říká, že bez Polska rozšíření nebude. Polsko má stejně jako Maďarsko už volby za sebou, a jak tomu bylo zatím v každých tamních volbách, došlo ke střídání mocenské garnitury – tentokrát levice vystřídala pravici. Proč se to stalo a co to znamená pro nás?

Blbá nálada

Levicová vláda našeho severního souseda to nemá od svého podzimního nástupu k moci lehké. V posledním roce pravicové vlády se totiž dramaticky zadřela ekonomika: hospodářský růst klesl během jednoho roku z téměř šesti procent na necelé procento a nezaměstnanost dosáhla téměř dvaceti procent. Před volbami se proto říkalo, že největší šance na vítězství má ten, kdo získá hlasy chudých. To je ostatně logické. Stačí se podívat na nedávný výzkum Hlavního statistického úřadu GUS, podle kterého se dvě pětiny (37 procent) polských domácností musí spokojit s těmi nejlevnějšími výrobky, přičemž skoro v každé druhé z nich (17 procent) příjmy nestačí na nejlevnější oblek a v každé osmé (5 procent) ani na nejlevnější jídlo. Nutno ovšem dodat, že polskou chudinu nevyrobila jen minulá vláda. Za poslední čtyři roky se totiž její počet příliš nezměnil. K posunům došlo spíše v jiných skupinách obyvatel. Skoro se zdvojnásobnil (z 3 na 5 procent) počet domácností, které nemají žádné starosti, o…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.