Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

ČEZ ke štěstí přišel

Minulý týden se museli akcionáři (zejména minoritní) i šéfové ČEZ radovat. Do klína jim spadlo nenadálé jmění: v pondělí vláda rozhodla, že předá většinové podíly v regionálních distributorech do rukou ČEZ za více než královských podmínek. Firma zaplatí státu dvoutřetinovým podílem v přenosové soustavě ČEPS (ten byl odhadnut na 15 miliard) a pěti neúročenými splátkami. Tu první o velikosti 1,5 miliardy zaplatí do třiceti dnů po převzetí podílů a další čtyři - každou po 3,8 miliardách - během příštích čtyř let. Důležitý je už sám fakt, že splátky nejsou úročeny. Pokud by tím ČEZ ušetřil na úrocích pět procent ročně, pak faktická hodnota splátek nečiní 15,4 miliard, ale pouze 13,3 miliardy. Docela slušná sleva, že? Za povšimnutí stojí způsob a rychlost ocenění. Představa ministra financí Rusnoka, že vše provede jediný soudní znalec, původně zněla jako dobrý vtip. Ale přesně to se stalo! Docent Robert Matička (70), pedagog ČVUT na penzi, ocenil podíly v regionálních distributorech a přenosové soustavě v rekordně krátké době tří týdnů. Za normálních okolností by ocenění takového rozsahu dělal tým právníků a ekonomů několik měsíců. Zdá se poněkud nepravděpodobné, že by je samotný docent Matička mohl efektivně nahradit. Pokud to dokázal, pak je s podivem, že stále dělá soudního znalce v Čechách místo toho, aby vydělával miliony dolarů na Wall Streetu. Není také od věci srovnat Matičkovo ocenění s částkou, jakou si sama vláda představovala ještě před dvěma měsíci při zpackané…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.