Ředitel televize Nova strávil dva dny v cele. Co to znamená? Na to se těžko hledá odpověď. Na jednu stranu to může znamenat fakt, že vyšetřovatelé se nezaleknou ani nejmocnějších lidí v zemi. Někdo ale může namítat, že vyšetřovatelé zaberou pouze v případě, že se do kauzy vloží i zahraničí. Případ Železný také může vyvolat úvahu, že se dostal do rukou policie až ve chvíli, kdy si prostě vláda řekla, že už se ředitel vymyká kontrole a potřebuje se ho zbavit.

Proč

Všechny tři varianty mají něco do sebe. Nejméně pravděpodobně ale vypadá ta první, tedy že za tvrdý postup vůči Železného podvodům může pouze pracovitost našich policistů. Automaticky se totiž nabízí otázka, proč to trvalo tak dlouho? Policie se přece Železným zabývá už roky a stále nic. Naopak, zdálo se, že ředitel sílí a stává se neohrozitelným: zbavil se v klidu investorů, kteří mu zaplatili televizi a on jim nic, ministr zahraničí Kavan za něj na tajných schůzkách lobbuje v USA, rada plní, o co požádá, zákonodárci přijmou mediální zákon přesně v tom znění, ve kterém požaduje. Což například znamená, že mu bude automaticky prodloužena licence na vysílání. Železný tedy vypadal nedotknutelně. Díky těmto argumentům se zdá pravděpodobnější druhá varianta. Naše vyšetřovatele ze židle zvedlo až zahraniční dloubnutí. Především pak vyšetřování Železného v Lichtenštejnsku a v menší míře i verdikt stockholmské arbitráže, která zcela otevřeně prohlásila, že Železný je podvodník. Nutnost…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte