Nad vchodem poběžovického hotelu Hubertus visí bílá vlajka s psí hlavou uprostřed. Mezi staršími muži pokuřujícími na zápraží a jejich svátečně nastrojenými manželkami se občas mihne mládež v tradičních chodských krojích. Jenže dnes nepůjde o žádné setkání milovníků místního folkloru. Do západočeských Poběžovic se sjeli bývalí pohraničníci, aby tady, přímo na někdejší „čáře“, oslavili padesáté výročí komunistického zákona o státní hranici. Jeho výsledkem byl ostnatý drát kolem celé země a stovky mrtvých, jejichž jediným proviněním byla obvykle touha opustit „tábor míru a socialismu“ a žít ve svobodném světě.

Narušitel neprojde

„Vítáme Vás!“ hlásá nápis na dveřích Hubertusu. To ale tuto první červencovou sobotu neplatí pro každého. Bývalí strážci hranice zjevně ze svého řemesla nic nezapomněli. Vchod do hotelu je střežen s důkladností soukromých skinheadských dýchánků. Narušitel nemá šanci: bez té správné zelené visačky pro zvané dovnitř neproklouzne ani myš. Pořadatelé z militantní protiněmecké organizace Kluby českého pohraničí ovšem zájem médií přece jen očekávali, a tak si novináři mohou promluvit aspoň s tiskovým mluvčím celé akce Františkem Kovandou. Absolvent vysoké školy ÚV KSČ strávil na poběžovické posádce léta 1949–51 a vzpomíná na ně s láskou. „Pohraniční stráž střežila klid desítek tisíc lidí, odpracovaly se tu tisíce brigádnických hodin, řada chlapců se tu oženila,“ rekapituluje minulost. A výstavka o historii Pohraniční stráže za…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte