Významný a médii sledovaný proces s bývalým důstojníkem BIS Romanem Hrubantem se jedno letošní květnové ráno dostal do neuvěřitelné situace. Soudce Petr Braun zjistil, že „jeho“ soudní síň už stihl obsadit jiný soudce. Nastala sháňka po náhradním sále. Bezmála hodinu trvalo, než se v jiném křídle budovy našla vhodná místnost. Předvolané svědky o tom informoval vzkaz připíchnutý na dveře původní síně. V novém azylu ale nefungoval počítač. Po další půlhodině jej sice technik rozběhl, ale zbytečně: nedostavil se žádný z očekávaných svědků. Proces zahájený v únoru tak bude znovu pokračovat jednacím dnem v půli července a rozsudek se čeká nejdřív na podzim. Soudci Braunovi přitom nelze vytknout žádné svévolné průtahy - od nepodařeného květnového stání má až do dalšího termínu nabitý program: zabývá se dalšími případy. Podobné anabáze přitom nejsou v našem soudnictví nijak výjimečné. Český justiční systém je prostě nastaven tak, že ani ten nejpilnější soudce nemůže někdy třeba rok vynést rozsudek, i kdyby se snahou přetrhnul.

Od Nováka po Bureše

České soudy soudí pomalu, soudců je málo, právní systém má základy v hlubokém komunismu, soudy nejsou vybaveny odpovídající technikou, lidmi, chybějí kanceláře, soudní síně. To jsou slova, která v různých variacích slyšíme od vzniku České republiky. „Pokud nenastoupí noví soudci, hrozí kolaps justice,“ tvrdil v roce 1993 tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák. Kolaps nenastal, ale o čtyři roky později si…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte