Před prázdninami to vypadá s Čechy dobře. Kladný údaj o růstu HDP oslavila média titulky o tom, jak „České hospodářství stále rychle stoupá“, občany může těšit i to, že nakoupit marky pro turistická dobrodružství se vyplatí víc než v minulých letech. Ještě před odjezdem je proto dobrá příležitost naposled se podívat, co necháváme doma, a shrnout historii uplynulé politické sezony.

Bezpečí na zemi

„Jak pak přestali vůdci Pětky zanášet do svých porad agitační slogany, zjistili, že ony ty kompromisní dohody nejsou ani tak nesnadné. Státní i parlamentní mašinerie začala, byť s občasným zaskřípáním, stále lépe fungovat.“ Pokud se termín „Pětka“ nahradí „opoziční smlouvou“, může být komentář Antonína Klimka k historii roku 1921 rovněž dobrým úvodem k událostem, které se seběhly v České republice během parlamentní sezony 2000/2001. Optimisté si mohou pochvalovat, že se strany vracejí ke vzorům stabilní demokracie první republiky. Skeptici ovšem připomínají, že právě klid Masarykova pokusu o demokracii nebyl nejlepší metodou, jak vybudovat sebevědomou a silnou společnost, která obstojí i v krizích. Zatím si Češi na klid nemohou stěžovat. Vždyť roste nejen ekonomika, ale spolu s ní i počet sňatků a narozených dětí. Navíc klesá kriminalita i nezaměstnanost. Jak ukazují grafy na str. 15, změny nejsou velké, přesto dávají naději a lidé se z nich radují. Tolik alespoň prozrazují průzkumy STEM (viz str. 14): Češi stále více věří institucím, očekávají lepší…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte