V pondělí nad ránem dolétne do Evropy zpráva, komu byly letos uděleny filmové Oscary. Mezi nominacemi na nejlepší zahraniční film, jak všichni víme, je letos už posedmé v historii přehlídky český snímek. Tentokrát jde o dílo Musíme si po máhat Jana Hřebejka. Kromě čeká ní na výsledek je ale pro tentokrát zajímavé i to, že všechny české filmy, které byly v průběhu let pro porotu přitažlivé, jsou si svým způsobem podobné.

Vnitřní poctivost

Americká Academy of Motion Pictures Art and Science začala oceňovat hollywoodskou filmovou produkci v roce 1929. V témže roce Akademie udělila i první Oscary (své dnešní jméno ale cena získala až o několik let později). Prvním neamerickým filmem, který získal Oscara, byl až po dlouhých letech (v roce 1949) britský Hamlet Laurence Oliviera. Kategorie Oscara za zahraniční filmy se objevila samostatně o rok později a do dějin kinematografie s ní vstoupili Zloději kol , které režíroval Vittorio de Sica. Tento Oscar se zpočátku neuděloval každým rokem: kontinuálně se tak děje až od roku 1957, kdy ho získala Felliniho Sil nice. Do sedmdesátých let byl Oscar pro odměněné legitimací exkluzivity (platí to například pro Ingmara Bergmana nebo Japonce Akiru Kurosawu). Mezi první výjimky z tohoto pravidla patřily právě dva filmy československé, Obchod na korze (1966) a Ostře sledované vlaky (1968). První z nich režírovala zkušená dvojice Elmar Klos - Ján Kadár. Elmar Klos byl za protektorátu jedním ze spoluautorů…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte