K nejlepším studentům předposledního ročníku St. Norbert College na severním předměstí Chicaga patří vysoký tmavovlasý mladík s nesmělým úsměvem. „Naše škola je natolik prestižní, že s hledáním zaměstnání bych v Americe problém neměl,“ vysvětluje svůj program do dalších let brněnský rodák Pavel Trčala (23). „Ale zůstat tam není můj sen. Jsem znechucen tím konzumním kolotočem - pračka, lednička, auto, barák, a znovu nová pračka…“ Raději se chystá na další studia. „Mým snem je postgraduální studium v Ženevě, tam je asi nejlepší škola diplomacie,“ uvažuje nahlas. Až školu dokončí, nabídne své služby rodné republice. Český sen se může uskutečnit, říká nám osud brněnského studenta. Hranice se otevírají, za nimi nás čeká úspěch a stejně úspěšný bude bezpochyby návrat domů.

Cesta gymnazistů

Všichni ministři školství se v posledních desetiletích shodují v jednom: naše školství je výborné a v okolních zemích nám ho mohou závidět. Dnes se ukazuje, že v něčem mají pravdu. Zhruba tři tisíce našich gymnazistů i vysokoškoláků každoročně nastupuje na zahraniční univerzity i střední školy a značná část z nich tam podává špičkové či alespoň průměrné výkony. Ředitel české pobočky agentury Student Travel Schools (STS) Tom Šafránek tvrdí, že nejlépe se na vysokoškolské studium v cizině připraví ten, kdo si tam zopakuje poslední ročník střední školy. Zájemci (nejčastěji o studium ve Spojených státech, německy mluvících zemích a Francii) udělají v jeho agentuře…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte