Vedle růstu kvality soutěžních snímků a řady předpremiér (Kubrickův snímek Eyes Wide Shut a Andersonova Magnolie) byl letos hlavním rysem karlovarského festivalu přesun důrazu z americké na východoasijskou kinematografii. Vedle Evropy, která už nestačí tomuto pohybu ani sekundovat, jako by o své postavení přicházela nejen Indie, vyvážející poměrně nevýrazná díla, ale i všeobecně opěvovaný export íránský, jenž má oproti filmům z Jižní Koreje či Tchaj-wanu nevýhodu politicky omezené volby témat, a tím i forem vyprávění: „povolené“ náměty odsuzují příliš mnoho íránských snímků k rafinované infantilnosti a lpění na kráse světa jako lyrickém rámci lidského života. Je proto škoda, že chybí vůle promítnout v rámci festivalu ukázky indických a íránských filmů určených domácímu publiku, jejichž kulturní statut velmi přesně odpovídá letos předvedené komedii Edwarda Nortona nebo muzikálu Kennetha Branagha.

Důležitější než slova

Díky pečlivé práci s mlčením a gesty dokázaly dnešní asijské snímky navázat na velký formální vynález Jean-Luca Godarda. Tímto vynálezem je prázdno soustředěné kolem postavy jako gravitační pole pohybů, které by mohla udělat, neboť Godardovi hrdinové nechodí, ale přepadávají dopředu, nestojí, ale balancují na místě. Spolu s tímto zakřivením prostoru kolem lidské figury ztrácí svůj význam řeč. Jestliže u Godarda postavy deklamují nebo citují, zatímco v asijských filmech mlčí, jde v obou případech o filmy zásadně nedialogické, v…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte