Ještě tři roky po ničivých povodních žije v jedné z nejhůře postižených ostravských čtvrtí na šest desítek rodin. O Hrušov, sídliště odsouzené k zániku, na jehož místě má vyrůst průmyslová zóna, se městský obvod Slezská Ostrava přestal starat. „Bílé už jsme odtud vytáhli, cikáni tam budou ještě alespoň dva roky,“ předvídal rok po povodni místostarosta Petr Kudela. Jeho odhad se ukázal příliš optimistický. A do vyšších pater podmáčených baráků se vrátila i většina rodin čekajících marně dva roky na pomoc v nouzových „unimobuňkách“ Na Liščině. V jejich případě se ovšem Kudela jako prorok osvědčil dokonale. „Řekli jsme cikánům rovnou, ať si nemyslí, že se dostanou jinam než do toho hrušovského bytu,“ prohlašoval v roce 1998. O osud hrušovských Romů se před třemi lety začal zajímat učitel angličtiny na olomouckém gymnáziu, Ind Kumar Vishwanathan (36). Především jeho zásluhou se letos na podzim začne stavět třicet domků, Vesnička Soužití pro romské a bílé rodiny.

Zítra na hřišti

Je středeční podvečer. V otvoru po okně se sklání asi patnáctiletý hoch, sekyrou vylamuje cihly a pečlivě je rovná vedle zdi. Když bude mít štěstí, utrží za každou tři koruny. Z oken nad zvětšující se dírou vyhlíží dvě mladé ženy s dětmi v náručí. K hospodě ukryté mezi torzy činžáků a mohutnými stromy se trousí svátečně oblečené rodiny. Za chvíli začne schůzka obyvatel Hrušova - už třetí od začátku letošního června. Chvíli před sedmou přichází v hloučku dětí drobný snědý muž,…

v28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte