K petici Referendum 2000, která požaduje celonárodní hlasování o osudu jaderné elektrárny Temelín, se za měsíc přihlásilo asi šedesát tisíc lidí. Podle organizátorů jde o pomoc vládě. Petice se totiž snaží uvést v život písemný závazek předsedy ČSSD Miloše Zemana z léta roku 1998, že ke spuštění jihočeského jaderného kolosu musí proběhnout referendum.

Až jednou přijde čas

Odpůrci atomové elektrárny v Temelíně mají ve svých námitkách jasno už celá léta: vadí jim hrozba plynoucí z nevyzkoušeného spojení americké a sovětské technologie, hromadící se smrtelně nebezpečný odpad, nerentabilita a v neposlední řadě i fakt, že temelínskou elektřinu nepotřebujeme. V roce 1993, kdy schvalovala pokračování stavby Klausova vláda, byl hlas ekologických aktivistů téměř neslyšitelný. O šest let později, kdy se k problému dostavby vyjadřoval kabinet premiéra Zemana, byla už situace zcela jiná: o Temelínu běžela halasná veřejná debata a proti dostavbě hlasovalo dokonce osm ministrů z devatenácti. Letos občanská sdružení přišla s návrhem, aby se o osudu české stavby desetiletí rozhodovalo v referendu. V době, kdy je podle průzkumů sedm z deseti zdejších obyvatel pro spuštění elektrárny, se snaha prosadit referendum podobá sebevraždě. Organizátorům akce ovšem průzkumy strach nenahánějí. „Když se koncem sedmdesátých let rozhodovalo o stejné záležitosti v Rakousku, bylo veřejné mínění také pro dostavbu, ale referendum dopadlo obráceně,“ vzpomíná mluvčí Referenda 2000…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte