Do Evropské unie vstoupí Česká republika za dva a půl roku, protože do té doby stihne splnit všechny důležité nároky a požadavky Bruselu. Tak zní hlavní informace z vládní tiskové konference, na níž kabinet minulou středu zveřejnil Národní program přípravy na členství v Evropské unii. Proti optimismu pomáhajícímu překonat únavu z dlouhodobé námahy i všechny neočekávané překážky nelze obecně nic namítat. Avšak pokud jde o vstup do Evropské unie, je to věc pro nás tak důležitá, že je na místě dožadovat se podrobnějších, byť možná ne tak příjemných informací. Skutečně to pro nás může být tak jednoduché? Jsou Evropané skutečně ochotni přijmout v nejbližší době Českou republiku a dalších deset či patnáct nových států, převážně z postkomunistické Evropy? A nabídnou skutečně každému plnoprávné členství? Otázku, jak to s Evropou - a také s námi - bude v nejbližších letech, se pokusil zodpovědět německý ministr zahraničí Joschka Fischer již dvanáctého května při svém vystoupení na berlínské Humboldtově univerzitě. Fischer potvrzuje, že rozšíření nebude jednoduché pro Evropu, ani pro nás. Zároveň se ale od něho dovídáme, že přes podrobnější informace optimismus ztrácet nemusíme. Jenom ho budeme potřebovat větší dávku.

Lionel Jospin proti Evropské komisi

U nás projev z Humboldtovy univerzity velký ohlas nezaznamenal. Fischer sice přišel s převratnou myšlenkou vzniku evropské federace, podle politiků i komentátorů ale jde jen o jeho soukromý názor - sám to…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte