Dokument televizní stanice BBC o loňském úderu spojenců proti Jugoslávii způsobil minulý týden opravdu poprask. Diplomaty a novináře nezvedlo z křesel ani tak tvrzení, že „Kosovská osvobozenecká armáda vtáhla svět do konfliktu obratným manipulováním situace v Miloševičově jižní provincii“, ale nenápadná zmínka o utajované informaci Pentagonu, že Srbsko prý mělo v centrále NATO špiona posílajícího do Bělehradu zprávy o plánovaných leteckých útocích. Poslanec britské Liberálně demokratické strany Menzies Campbell den po odvysílání dokumentu sdělil listu Guardian, že špion mohl pocházet z „nových členských zemí“, protože jejich tajné služby udržují důvěrné styky s Moskvou. Jamie Shea, mluvčí NATO, se od Campbellových slov distancoval, nicméně připomeňme, že Miloševičův špion v NATO není objevem BBC. Seriózní světová média o něm informují už patnáct měsíců. Jeho existenci podle listu Sunday Telegraph potvrzuje i tajná interní zpráva Aliance, hodnotící úspěšnost protijugoslávské akce.

Francouzský důstojník

Už loni v lednu byl zatčen v Paříži důstojník francouzské armády, podezřelý z toho, že předal Bělehradu operační plány leteckého útoku Aliance vypracované pro případ, že selžou mírové rozhovory v Rambouillet. Pokud by skutečně šlo o špiona, což francouzská justice zatím nepotvrdila pravomocným rozsudkem, nemohl tento muž předat Bělehradu konkrétní popis akcí, které se uskutečnily o půl roku později. Už čtrnáct dnů po zahájení úderů proti Jugoslávii…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte