Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Pro hašiš ke stánku

Dánové by asi žasli. Když vloni český parlament zařadil kouření hašiše či marihuany mezi zločiny postihované až několikaletým vězením, vysvětlovali to poslanci jednak touhou zasadit úder organizovanému zločinu, jednak potřebou sladit naše zákony s Evropskou unií. Dánové ale v Unii jsou a například hašiš si je možné v Kodani koupit na ulici u speciálních stánků. Stejně tak lze po roční praxi už jenom těžko věřit pohádce o tom, jak teprve tvrdé normy umožní policii opravdu bojovat s drogovými bossy. Místo k likvidaci mafie slouží nové zákony především k drakonickému stíhání mládenců a dívek, kteří si někde ubalí pár marihuanových jointů.

Ani povolen, ani zakázán

Bylo by nesprávné tvrdit, že cosi jako evropská drogová politika neexistuje. Pokud by české úřady například tolerovaly mezinárodní obchod s heroinem či hašišem nebo pokud by prodej měkkých drog zcela uvolnily, země by se u svých západoevropských sousedů se zlou potázala. V případě marihuany (která se buď přímo kouří, nebo se zpracovává na hašiš) ale žádná jednotná politika neexistuje a každý stát Unie volí poněkud jinou strategii. Dokladem je liberální Dánsko. Mezi pestře pomalovanými baráky volně přístupného starého kasárenského areálu se prochází mladí lidé, je tady amfiteátr, několik provizorních klubů a hospod. Před některými domy je pověšené prádlo, běhají tu děti, za okny bydlí lidé. Jsme v proslaveném „svobodném městě“ Christianie v centru Kodaně. Rušno je hlavně v úzké uličce plné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.