Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Přijďte si poplakat

Nemocnice blahoslavené Marie Antoníny v Ostravě-Vítkovicích se v březnu stala středem pozornosti. Její ředitel Jaroslav Lux zakázal lékařům provádět potraty, jedině s výjimkou případů, kdy je ohrožen život matky. Tím za svůj ústav nápadně vybočil z dnešní praxe. Dosud se totiž obecně přijímá, že záleží na rozhodnutí každé ženy, zda takový zákrok podstoupí, i každého jednotlivého lékaře, zda je ochoten interrupci provést. Ostravská novinka tak zavdala podnět k diskusi, jestli je takový zákaz přípustný a jestli je vůbec k něčemu dobrý. Zároveň poukázala na nebezpečí jednoduché zkratky - protože se většinou shodneme, že zničit zárodek v těle matky je špatná věc, není nic špatného ani na tom zakázat interrupce.

Chceme hlasitě říci

Prvního března předal ostravský magistrát právo provozovat vítkovickou nemocnici za symbolickou jednu korunu novým majitelům. Vzápětí nový ředitel Lux (loni v červnu byl odvolán z ředitelského místa ostravské fakultní nemocnice) zakázal lékařům provádět potraty. Proč se tak rozhodl? On sám se s novináři odmítá bavit. „Vlastníci to tak chtěli,“ vysvětluje vedoucí jeho kanceláře, bývalý poslanec za ODS a US Josef Ullmann. „Mají totiž negativní postoj k tomu, co se jemně nazývá přerušení těhotenství.“ Kdo jsou noví majitelé? „Akciová společnost Vítkovická nemocnice blahoslavené Marie Antoníny,“ říká Ullmann a odmítá prozradit jména akcionářů, prý si to nepřejí. "Mohu pouze říci, že jsou to tuzemské fyzické osoby a ne žádné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.