0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Rozhovory14. 2. 199911 minut

Odpočítávám dny

MICHAL LOBKOWICZ se narodil roku 1964 v Praze. Po studiích na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity pracoval v Českém geologickém institutu. Po roce 1989 působil na místní úrovni v Občanském fóru, do politiky vstoupil o tři roky později. Od té doby byl třikrát zvolen do sněmovny českého parlamentu (postupně za KDS, ODS a Unii svobody). Byl ředitelem kanceláře a později poradcem ministra zahraničí Zieleniece, v Tošovského vládě se stal ministrem obrany a podílel se na schválení vstupu do NATO v českém parlamentu. Spolu s dalšími bývalými ministry Kühnlem a Mlynářem bude o víkendu kandidovat na místopředsedu Unie svobody. M. Lobkowicz je ženatý a má dva syny; titul princ, který mu jako každému mužskému potomku rodiny Lobkowiczů náleží, neužívá.

V březnu má být Česká republika přijata do NATO. V posledních týdnech se však vláda dopustila řady chyb v mezinárodní oblasti. Prozradila dva britské agenty, ministr Kavan oznámil, že zavedeme víza Kanadě, jsou tady útoky na Svobodnou Evropu, Zemanova oslava výročí íránské revoluce… Nemáte strach, že kromě ztráty pověsti v cizině nám podobné kroky mohou vstupu do NATO zabránit?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Je to strašně vážná věc. Musíme si uvědomit, že přijetí do Evropské unie a NATO není samozřejmost. Vzpomeňte na to, jak Slovensko vypadlo ze dne na den z první vlny integrace do NATO a nikdo se ani neohlédl. Přístup Západu je nemilosrdný a každé zakolísání může mít velmi vážné důsledky.

Mohou…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc