Prezidentské volby v Rusku jsou plánovány na 4. červen 2000. Nicméně diskuse, kdo se stane jejich vítězem, se již tradičně odvíjejí dlouho před začátkem volební kampaně. V posledních týdnech se mezi uvažovanými kandidáty objevil nový favorit - současný předseda vlády Vladimír Putin, který na nejvyšším místě v žebříčku popularity vystřídal expremiéra Jevgenije Primakova.

Na čečenské vlně

Putinův nebývalý růst popularity je spojován především s boji v Čečensku, kde ruská vojska, poučená poslední prohranou válkou, za nebývalého souhlasu veřejnosti a médií zatím dobývají bez větších ztrát jeden cíl za druhým. Putin si počíná radikálně (pověstná se stala jeho slova o tom, že „teroristy je třeba topit v žumpě“), ale zároveň uvážlivě, když nachází společný jazyk s armádou a vyhýbá se unáhleným operacím, jež by vedly k větším ztrátám a tím ke změně postojů k této válce. Ruské veřejné mínění je jednoznačně pro likvidaci čečenských teroristů a přivírá oči před následky v podobě humanitární katastrofy, kterou probíhající kampaň s sebou přináší. Rusové se nacházejí v poněkud schizofrenní situaci. Odmítají totiž možnost oddělení Čečenska od Ruské federace, čímž Čečeny jaksi automaticky považují za své, ale zároveň chápou tuto válku jako boj proti cizímu elementu. Jde o válku za hranicemi ruského světa. Tento moment je pro Putina velmi příhodný. Pokud by byly boje v Čečensku považovány za vnitřní konflikt, tak vysokou oblibu by získat nemohl. Jde-li však o…

48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte