V ekonomice se do značné míry a často stane to, v co lidé věří, že se stane. Proto jsou očekávání občanů, spotřebitelů, investorů, podnikatelů i manažerů jedním ze základních hybatelů vývoje tržní ekonomiky. Česká ekonomika se nachází v krizi a je známo, že menšinová a staromódní socialistická vláda nijak usilovně nepracuje na tom, aby situaci změnila k lepšímu, pokud návrat hospodářského oživení spíše nebrzdí, což je pravděpodobnější.Dnes se ale o něco pokusila. Snaží se nás, aktéry ekonomického dění, alespoň přesvědčit, abychom změnili právě ona očekávání. Na jednání hospodářské rady vlády, které se odehrálo před týdnem na zámku v Kolodějích, přišli vládní ekonomové spolu s centrální bankou a statistiky s prognózou do příštích let. Již v příštím roce nás prý čeká hospodářský růst ve výši 1,5 % a v roce 2002 už 3,5%. Vláda tedy říká občanům, že mírný růst se časem vrátí, ale neříká vůbec proč. Neříká, co se má u nás změnit, aby se hospodářský růst mohl vrátit. Růst má nastat prostě proto, že má nastat, protože to říká Zeman s Mertlíkem a protože my všichni si to máme myslet také. Je něco takového možné? Může dojít k obratu bez léčebné kúry, prostě jen tak?

Z nouze ctnost

Na prvním místě je třeba říci, že podobný samovolný obrat skutečně možný je, že je dokonce pravděpodobný. Když ale říkáme, že je takový obrat možný, musíme se podívat na to, o jaký obrat k lepšímu jde, a také na to, jak dlouho může vydržet.To, co vláda věští, není zázrak,…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte