Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Harakiri italské levice

V květnu 1996, když ustavoval svou vládu levého středu, Romano Prodi prohlásil: „Doufám, že vydržíme po celý pětiletý mandát.“ A vzápětí dodal: „Hlavním cílem mé vlády je zajistit vstup Itálie do evropského měnového systému. Vím, že je to obtížné, a hlavně za hranicemi o tom pochybují. Když se mi to nepodaří, odejdu.“ Ironií osudu je, že Prodi musí odejít, přestože se mu podařilo do evropského měnového systému vstoupit, či spíše právě proto, že se mu to podařilo.

Cestou Berlusconiho

Nedostatečná stabilita italských vlád je dnes následkem polovičatě provedených reforem politického systému. Celkem 75 % poslanců se volí jednokolovým většinovým systémem (jako v Británii či USA), zbylých 25 % pak poměrným způsobem. Tato čtvrtina umožňuje přežívání menších politických stran, které se nakonec stávají jazýčkem na vahách pro vítězství jakékoliv koalice. Nynější pád Prodiho vlády do jisté míry připomíná fiasko pravicového kabinetu Silvia Berlusconiho na podzim 1994. Televizní magnát ustavil koalici s pravicovou Národní aliancí a separatistickou Ligou Severu. Jeho blok zvítězil, ale po několika měsících separatisté z vlády odešli, neboť se obávali, že Berlusconi se pokusí jejich hnutí pohltit.Prodi ustavil blok Olivovník, který je, jak řekl politolog Renato Mannheimer, „opakováním tzv. historického kompromisu po dvaceti letech. Je to spojení postkomunistů s částí bývalých křesťanských demokratů, dnes sdružených v lidové straně“. K těmto dvěma silám -…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.