Policista František Bindík je vlastně tragickým hrdinou. Loni v listopadu se tento ředitel rakovnické okresní policie odhodlal k nevídanému činu. Jeho muži znemožnili zhruba stovce neonacistů užít si vzájemného ideologického souznění na „soukromém večírku“ v sále středočeské vísky Kolešovice. Policejní akce, při níž strážci zákona nedovolili přijíždějícím skinům na rakovnickém nádraží vůbec vystoupit z vlaků a posílali je šupem dál, se ovšem nakonec obrátila proti svému veliteli: Bindíkovi teď hrozí až tři let kriminálu za „zneužití pravomoci veřejného činitele“.

Nemlaťte děti

Pro pochopení významu celého příběhu je třeba vrátit se na počátek devadesátých let. Taktika policejních sil vůči sílící agresi holých lebek se v prvních polistopadových letech velmi blížila shovívavé toleranci. „Přece je nebudeme mlátit, vždyť to jsou děti,“ prohlásil před sedmi lety bývalý policejní ředitel Prahy Pavel Hofman poté, co Prahou bez problémů prošel dav několika set holých lebek s hesly typu „černé svině ven“ a podobně. Někdejší šéf pražského protiextremistického oddělení Vladislav Plechatý zase razil názor, že skiny „je lepší nechat vyřvat“, protože se koneckonců „na rozdíl od cikánů téměř nedopouštějí trestné činnosti“. Jak ale na „dětském“ účtu narůstal počet incidentů a obětí, rostla i nechuť veřejnosti.

Party U Zábranských

Pohár trpělivosti definitivně přetekl v březnu 1994 při koncertu v pražské hospodě U Zábranských, kdy pět…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte