Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Diktatura pravidel

Na začátku reakce na článek Marka Švehly Stop diktatuře mototeroristů (Respekt č. 41/97) podotýkám, že nevlastním automobil, ale občas auto řídím, takže si sám na sobě uvědomuji zásadní rozdíl ve vlastním pohledu na řidiče, pokud jsem v roli chodce, oproti pohledu na chodce, když náhodou sedím za volantem. Ověřil jsem si u mnoha lidí, že taková rozdílnost pohledů, závislá na tom, na které „straně silnice“ se momentálně nacházíme, je běžná. Jeden a tentýž člověk nadává na chodce, pokud je řidičem, a spílá řidičům, pokud je chodcem. Zdánlivě je to rozpor, ale skutečně jen zdánlivě. Tento fakt autor článku zásadně přehlíží. Autor má pochopitelně pravdu v tom, že se u nás nedodržují pravidla silničního provozu, a s tezí o slušnosti na ulici, která je podmínkou slušné společnosti, lze souhlasit, ale je potřeba dodat zásadní věc: pravidla silničního provozu u nás nedodržuje téměř nikdo. Ani řidiči, stejně tak ale ani chodci a cyklisté. Dost často se zapomíná na to, že i chodec je v úřední mluvě „účastníkem silničního provozu“, a že by tedy i on by měl některé zásady respektovat a policie by chování chodců a cyklistů měla také kontrolovat. Nepochopitelné pro mě zůstává, že policie toleruje něco tak nebezpečného, jako je stopování na dálnici, což je zejména na dálnicích za Prahou - a především v pátek - díky studentům jev velmi hojný. Jízda rychlostí 150…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.