Rjútaró Hašimoto absolvoval výstup na posvátnou horu Fudži už několikrát. Nejenom proto, že tak ve svém životě činí většina Japonců. Největším koníčkem osmapadesátiletého nového premiéra země vycházejícího slunce je totiž horská turistika. Nejtěžší „výstup“ ovšem Hašimoto zahájil minulý čtvrtek, kdy byl zvolen předsedou vlády - už osmým za posledních sedm let. Nerad by při své politické túře absolvoval takový pád jako jeho poslední předchůdci Nakasone, Takešita, Uno, Kaifu, Mijazawa, Hosokawa a Murajama.Hašimoto je i podle svých protivníků vzdělaný, cílevědomý, sebevědomý, velmi pracovitý, někdy až arogantně sebevědomý a koneckonců také populární. Od loňského srpna je předsedou Liberálnědemokratické strany, nejsilnější politické formace země už od padesátých let. Dobře prý ovládá i staré bojové umění kendo, při kterém se dlouhý bambusový meč drží obouruč. Zda to vše bude Hašimotovi stačit, aby vyvedl Japonsko z bludiště permanentní politické nestability, několikaleté hospodářské recese a vyřešil i další problémy, si netroufne odhadnout nikdo.Nový premiér, dříve ministr zahraničního obchodu a průmyslu, si stanovil dva nejdůležitější úkoly: oživit i liberalizovat hospodářství a vyřešit někdy napjaté vztahy s USA.

Ekonomika: neposilovat jen

Už při loňském nástupu do čela strany Hašimoto ohlásil plány na postupné otevření stále ještě příliš „uzavřené“ japonské ekonomiky - aby mohl pokračovat hospodářský zázrak předešlých dekád. Zatím není zcela…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte