Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Falešné sbohem Radovana Karadžiče

O peripetiích z minulého týdne okolo odstoupení „prezidenta“ bosenských Srbů Radovana Karadžiče můžeme říci jen tolik: i kdyby se Karadžič opravdu chystal stáhnout do ústraní, na politice bosenskosrbského vedení by se nezměnilo zhola nic. Jeho nástupkyně, nynější „místoprezidentka“ Biljana Plavšičová, je stejně zarytou a nesmlouvavou nacionalistkou jako její šéf. Už proto lze celou věc považovat spíše za dobře zinscenovaný politický kousek než za něco vážného.

Až budou chtít sami

Mezi špičkami bosenských Srbů jde nyní o něco jiného: dostane se mezi ně i někdo umírněnější? Daytonská dohoda stanovila, že osoby obviněné ze spáchání válečných zločinů se už nemají podílet na veřejném životě. Přitom v nynějším bosenskosrbském vedení jsou hned dva lidé, na něž haagský tribunál vydal zatykač - Radovan Karadžič a jeho nejvyšší vojenský velitel, neblaze proslulý generál Ratko Mladič. Ti se ovšem nejenom nehodlají dobrovolně vzdát - jak sami říkají - do „spárů protisrbsky zaujatého“ haagského tribunálu, ale bohorovně odmítají se alespoň stáhnout z politiky.Mezinárodní jednotky IFOR, pověřené dohledem nad daytonskou dohodou, tomu jen přihlížejí a zdráhají se je zatknout, neboť jejich mandát honbu na válečné zločince nepředpokládá. Kromě IFOR však už neexistuje nikdo, kdo by oba zločince mohl nějak postihnout: vztyčený prst vysokého emisaře pro civilní obnovu Carla Bildta jim může být leda k smíchu. Karadžič a Mladič odejdou z politiky pouze tehdy, budou-li…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.