Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Upřímnou spoluúčast

Po ODS a lidovcích mají konečně i sociální demokraté jednoduché ideologické heslo. Ani „trh bez přívlastků“, ani „sociálně-tržní hospodářství“, ale „společnost spoluúčasti“. Právě tímto termínem totiž označila ČSSD jednu z kapitol svého volebního programu a hemží se jím i projevy předsedy Zemana. Společnost spoluúčasti je doslovný překlad předvolebního hesla stakeholder society, se kterým před několika měsíci přišel lídr britské opoziční Labour party Tony Blair.

Labouristický novotvar

Blairovo heslo bylo v angličtině až dosud neznámým výrazem. Slovo stake má mnoho významů (např. sázka na dostizích), zde je ale jasně míněno jako zájem, účast, případně podíl. Stakeholder je pak ten, kdo je nositelem tohoto zájmu (účasti), a stakeholder society je podle Blaira taková společnost, ve které je každý aktivně zainteresován a nikdo není zcela ponechán svému osudu či hozen přes palubu. Tedy nic až tak světoborného - dříve se témuž říkalo solidarita. Politika však čas od času potřebuje svěží novotvary a Blair této potřebě vyšel vstříc. Problém je ale v tom, že nikdo až tak přesně neví, co všechno se chytlavým heslem rozumí. Popularita nového sloganu je totiž i v Británii způsobena především popularitou charismatického Tonyho Blaira, a nikoliv přesným vymezením jeho politiky.Výraz stakeholder society lze mimo jiné chápat také jako protiklad tzv. shareholder society, což lze přeložit jako společnost akcionářů. Tento termín sice Margaret Thatcherová…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.