0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí28. 5. 19957 minut

Clintonovy imigrační šachy

Léto je na dohled a s ním se pravidelně mění směr větru i proudů v Karibském moři. Ze severního pobřeží Kuby je to na Floridu jen několik desítek kilometrů.

Léto je na dohled a s ním se pravidelně mění směr větru i proudů v Karibském moři. Ze severního pobřeží Kuby je to na Floridu jen několik desítek kilometrů. Přesto se letos ve Spojených státech neočekává, že příliv světle zeleného moře vyplaví na floridské pláže pestrobarevný příval zoufalých kubánských uprchlíků. Počátkem května totiž Bílý dům změnil svoji imigrační strategii vůči Kubě. Poprvé v historii začal Washington vracet uprchlíky zpět do země s komunistickým režimem.

Jak prokázat útlak

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Hned následující týden poté, co ministryně spravedlnosti Janet Renová oznámila změnu politiky, bylo na Kubu vráceno třináct neúspěšných žadatelů o politický azyl. Stejně bude nakládáno se všemi kubánskými zájemci o útočiště v USA, jimž se nepodaří jednoznačně prokázat politické pronásledování. A není třeba dlouze objasňovat, jak nejednoznačná může být klauzule o povinnosti prokázat politický útlak.Janet Renová se na tiskové konferenci nezavděčila nikomu. Její oznámení a následné deportace vyvolaly nepokoje v Miami, sídelním městě kubánských Američanů. Renová se však také nechala slyšet, že velké části Kubánců, pobývajících na americké námořní základně v Guantánamu na východním cípu Kuby, azyl udělen bude. Tím porušila vlastní slib z loňského roku, kdy přijetí zmíněné skupiny na americkou pevninu vyloučila. Zlomyslná televize si ministryni vychutnala opakováním videozáznamu obou protichůdných prohlášení.

Peklo v Guantánamu

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc