Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Zahraničí

Clintonovy imigrační šachy

Léto je na dohled a s ním se pravidelně mění směr větru i proudů v Karibském moři. Ze severního pobřeží Kuby je to na Floridu jen několik desítek kilometrů.

Léto je na dohled a s ním se pravidelně mění směr větru i proudů v Karibském moři. Ze severního pobřeží Kuby je to na Floridu jen několik desítek kilometrů. Přesto se letos ve Spojených státech neočekává, že příliv světle zeleného moře vyplaví na floridské pláže pestrobarevný příval zoufalých kubánských uprchlíků. Počátkem května totiž Bílý dům změnil svoji imigrační strategii vůči Kubě. Poprvé v historii začal Washington vracet uprchlíky zpět do země s komunistickým režimem.

Jak prokázat útlak

Hned následující týden poté, co ministryně spravedlnosti Janet Renová oznámila změnu politiky, bylo na Kubu vráceno třináct neúspěšných žadatelů o politický azyl. Stejně bude nakládáno se všemi kubánskými zájemci o útočiště v USA, jimž se nepodaří jednoznačně prokázat politické pronásledování. A není třeba dlouze objasňovat, jak nejednoznačná může být klauzule o povinnosti prokázat politický útlak.Janet Renová se na tiskové konferenci nezavděčila nikomu. Její oznámení a následné deportace vyvolaly nepokoje v Miami, sídelním městě kubánských Američanů. Renová se však také nechala slyšet, že velké části Kubánců, pobývajících na americké námořní základně v Guantánamu na východním cípu Kuby, azyl udělen bude. Tím porušila vlastní slib z loňského roku, kdy přijetí zmíněné skupiny na americkou pevninu vyloučila. Zlomyslná televize si ministryni vychutnala opakováním videozáznamu obou protichůdných prohlášení.

Peklo v Guantánamu

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].