ODS má náhradu za Jiřího Payna

Parlamentní potíže s necenzurovanou diplomacií

Minulý čtvrtek schválil zahraniční výbor Parlamentu v poměru šest ku čtyřem usnesení, ve kterém svému předsedovi Jiřímu Paynovi (ODS) doporučuje, aby „zvážil své setrvání ve funkci“. Usnesení navrhl a spolu s opozičními poslanci odhlasoval Josef Ježek, který před dvěma týdny vystoupil z ODS. Koaliční poslanci se hlasování zdrželi.

Nemístné výroky

Své kolegy Payne rozčílil prohlášením, které minulé úterý pronesl na besedě s krajany ve Washingtonu. Tzv. „divoké seznamy“ agentů StB otištěné v Necenzurovaných novinách-Rudé krávo Payne označil za pravdivé. „Jediný problém je v tom, že tam někteří lidé chybí, není tam nikdo navíc. Když si potřebuji někoho prolustrovat, tak to zcela stačí,“ prohlásil předseda zahraničního výboru. O něco „diplomatičtěji“ se pak zmínil i o projektu Partnerství pro mír, který prý „zanechává jistý prostor nejistoty, který samozřejmě Rusko důsledně využívá“.O výrocích svého člena ve čtvrtek večer jednalo i vedení poslaneckého klubu ODS. Podle předsedy Jiřího Honajzera nakonec převládl názor, že Jiří Payne by měl v každém případě odstoupit. Předseda klubu je ale přesto opatrný: „Schůze se konala v zjitřené atmosféře po jednání výboru a navíc dosud neznáme autentické znění Paynových výroků. Proto se neodvažuji dopředu odhadnout, jak budou poslanci reagovat v úterý, až se Payne vrátí.“ Podle Honajzera je prý také možné, že celý skandál je…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte