Půjde Česká republika před mezinárodní soud?

Severočeši si stěžovali ve Štrasburku

Jaromír Suchý z Ligy na záchranu Ústí nad Labem je přesvědčen, že se občané tohoto krajského města každý den probouzejí do obrovského rizika. Nebezpečí vychází z „mrtvého prostoru“ na severovýchodě městských hranic, známého pod jménem Všebořický lalok. Kdysi to bylo výletní místo, pak se odtud lidé museli vystěhovat kvůli těžbě uhlí a dnes zde mezi haldami popílku leží gigantická skládka nebezpečného odpadu. Patří ústecké Spolchemii, „chemický šrot“ sem ale vozí ještě zhruba padesát dalších firem.Svůj boj proti skladu vede Liga už více než tři roky. Kontaktovala všechny dostupné instituce v kraji i na celostátní úrovni. Protože se ani v jednom případě nesetkala s pochopením, předminulý týden oznámila, že si bude stěžovat přímo u Mezinárodního soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku.

Parta křiklounů

Spor o skládku rozdělil obyvatele Ústí do dvou táborů. Stanoviska jednoho z nich reprezentuje například primátorův náměstek a člen Strany zelených Leopold Kukačka. Všebořice jsou podle něj naprosto bezpečné a Liga jen donekonečna zpochybňuje něco, co zpochybnit nelze. „Taky ji tvoří jen pár křiklounů, kteří u veřejnosti nemají vůbec žádnou odezvu,“ dodává náměstek.Protivníci jsou stejně ostří: řadu vlivných postů v Ústí podle nich obsadila „úřednická pátá kolona“, která vede město k záhubě. Aby se tak nestalo, je nutný protitlak. A právě ten chce dvacet…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte