Naše škola potřebuje změnu a ta změna potřebuje čas

říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy PETR PIŤHA

PhDr.Petr Piťha, narozen 26.3.1938 v Praze. Promoval roku 62 na filozofické fakultě Karlovy univerzity (historie, český jazyk), v letech 71–72 a opět 87–88 na stáži v holandských školách. Po promoci učil na katedře lingvistiky matematicko-fyzikální fakulty v Praze, od roku 90 vedl katedru výchovy k občanství na pedagogické fakultě. V červnu 92 byl jmenován ministrem české vlády za KDS. Nikdy nebyl členem žádné politické strany.

Ve vládním prohlášení se vaše ministerstvo zavázalo, že vypracuje „moderní strategii vzdělávací a školské politiky, otevřené světovému vývoji a směřující mezi tradiční evropské demokracie“. Jak bude tato strategie vypadat v praxi?Naše školství potřebuje rozsáhlé proměny. Já se domnívám, že musí být rozloženy v čase. Kdybychom dělali všechno naráz, měli bychom novou školskou reformu. Všichni víme, že reformy jsou hrozné věci. Změny musí proběhnout ve třech proudech: první je vnitřní život škol. Musíme vypracovat závazné standardy, jakési nezadatelné jádro vzdělání. Samozřejmě se musí dbát na to, aby vznikla dobrá atmosféra, dobré vztahy mezi učiteli a žáky. Druhý směr je otázka legislativní a týká se problému jak řídit. My potřebujeme na jedné straně, aby školy měly rozsáhlou možnost samy se rozhodovat, na druhé straně musí být zajišťován ten standard vzdělání, který společnost potřebuje. Třetí velká otázka je,…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte