Strany, nebo dobrodruzi

Svět obchází strašák Rosse Perota

Americká předvolební kampaň nikdy neunaví - pravá demokratická procedura má vždy příchuť intelektuálního dobrodružství, které vnáší do sucharské politiky prvek romantické nepředvídatelnosti. Ještě před půl rokem se zdálo, že zvovuzvolení George Bushe bude pouhou formalitou - prezident jednoduše neměl soupeře ve vlastním ani v nepřátelském táboře. Nyní se rozložení sil změnilo div že ne v opak. Nejde o pokleslou Bushovu popularitu - politikův okamžitý rating ve Státech mnoho nevypovídá. Jde o to, že se na scéně z ničeho nic objevili zdatní protivníci - jako by se materializovali ze samotného vzduchu předvolební kampaně. Voličská očekávání je vyvolala z nebytí jako duchy na spiritistickém sezení.

Oprášený příběh lidové mytologie

Je mnoho způsobů, jak vysvětlit tento zvrat, ale jedna z příčin, které zamávaly s volební kampaní, je nabíledni - Ross Perot, aniž by se stal oficiálním prezidentským kandidátem, ovlivnil průběh kampaně a celý politický život země. Nyní, když víme, že Ross Perot nebude prezidentem Spojených států, můžeme si položit otázky: Mohl se jím stát? Proč milióny voličů oplakávají nepovedeného uchazeče? Co tak zvláštního a oslovujícího nalezli v milionáři? O čem vypovídá uzavřená epizoda a má nějakou vztažnost k našim domácím poměrům?Vycházeje ze svých představ, nabídl Ross Perot Americe alternativu: vládu pevné až tvrdé ruky, místo z jeho hlediska neplodné a…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte