V každé domácnosti pistole

Leggální držení zbraní

Od zrušení nevolnictví až do roku 1938 si bylo možné v podstatě volně%0> koupit na našem území zbraň. Kdo chtěl nosit palnou zbraň na veřejnosti, musel mít sice zbrojní pas, ale pro bezúhonné občany bylo jeho získání pouhou formalitou. Pušky a pistole se zasílaly i na dobírku. V západní Evropě existuje tento stav dodnes.V současném Československu je situace odlišná. Po únoru 1948 se komunisté zachovali podobně, jako deset let předtím Hitler, který zakázal „všeobecné ozbrojování“. Zákon č.162 z roku 1949 nedovoloval občanům držet nebo nosit zbraně. Zákon byl sice před deseti lety změněn, avšak pouze formálně: každý občan může sice o držení zbraně požádat, ale zákon přesně nevymezuje, kdo má právo ji vlastnit. Záleží v podstatě na libovůli policie, zda zbrojní pas žadateli vydá či ne. V praxi to znamená, že existuje pár okresů, kde policejní ředitelství vydá zbrojní pas téměř každému, kdo o něj požádá, ale převažují místa, kde ho nevydá skoro nikomu. Ustanovení v zákonu o zbraních jsou natolik povšechná, že oba dva přístupy se dají právně obhájit. V principu je to stejné, jako kdyby policie vydávala řidičské průkazy podle svého uvážení.

Právo na zbraň je neslušné

Už padesát let si tedy drtivá většina čs.občanů nemůže koupit zbraň. Zeptali jsme se několika náhodných chodců, co si myslí o tom, že by se situace změnila a právo držet zbraň by měl každý, kdo splní základní zákonné podmínky.Žena…

v33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte