Udržet hospodářství v chodu. Krizový scénář

Ekonomické aspekty možného rozdělení federace

Už déle než rok existuje dokument přezdívaný „krizový scénář“. Pochopitelně, zveřejnění všech jeho úvah a nutných kroků je dopředu nemyslitelné. V následujícím článku se tedy věnujeme alespoň některým základním otázkám, jejichž řešení nás možná zanedlouho čeká bez ohledu na to, zda si to přejeme nebo ne.

Kupónová provatizace

První okruh otázek se týká kupónové privatizace, která je legislativně zajištěna i technicky prováděna na federální úrovni. Může slovenská vláda nějakým jednostranným krokem tento technicky komplikovaný proces na dlouhou dobu narušit či zastavit i v Čechách? K žádnému narušení dojít nemůže, říká ing. J. Fabián, ředitel Podniku výpočetní techniky (PVT), který kupónovou privatizaci technicky zabezpečuje. Pouze bychom museli provést určité úpravy v programovém vybavení, tak aby bylo možné jednu část zpracovat za Čechy a druhou za Slovensko. Téměř identický centrální počítač existuje jak v Praze, tak v Bratislavě. Jde o algoritmy, které umíme udělat rychle, ale samozřejmě po skončení kola, nikoli v jeho průběhu. Podle ing. Fabiána existuje v kupónové privatizaci možnost blokování. Podobný systém byl použit, když byly občanům vráceny akcie fondů, které se nakonec rozhodly z kupónové privatizace vystoupit. Nové legislativní a politické rozhodnutí by mělo vycházet z toho, jaká data má kupónová privatizace k dispozici. Samozřejmě, dělit…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte