Beton a vyhnání

Citlivá místa čs.zahraniční politiky

Zahraniční politika nevládla československé volební kampani ani před dvěma lety a stejně tak je tomu i letos. Na rozdíl od vnitropolitického finiše - novely lustračního zákona z podnětu České národní rady či temelínské iniciativy Petra Pitharta ve stylu Greenpeace - nevyvolaly poslední události za našimi humny stranický rozruch. Zprávy, že Maďarsko vypovědělo smlouvu o výstavbě Soustavy vodních děl Gabčíkovo-Nagymaros a že německý parlament schválil čs.-německou smlouvu, ale s obávanou doprovodnou rezolucí, zněly spíše jako konstatování než jako téma k rozpravě. S těmito problémy si koneckonců bude lámat hlavu nový parlament, případně nová vláda, podaří-li se nějakou sestavit.

Proti betonové lobby

V cause Gabčíkovo nebylo realistické očekávat nějaké překvapení. Vypovězení smlouvy je v řádu toho, co maďarská strana zdůrazňuje již dva roky a na čem se loni usnesl budapešťský parlament. Maďarské vládní i významné opoziční strany zaujímají k vodnímu dílu na Dunaji záporný postoj, stejně jako jejich protějšky na Slovensku kladný. V Budapešti by bylo politickou sebevraždou stavbu obhajovat, v Bratislavě ji naopak odsuzovat. Z Gabčíkova se tak stal doslova mezinárodní spor: pro je celé slovenské politické spektrum, proti zase celé maďarské, včetně Maďarů z Žitného ostrova.Z hlediska občana, ekologa či estéta, jsou sympatie značné části naší veřejnosti na maďarské straně. To však neznamená, že…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte