Bod Lafferovy křivky

Daně pro Československo

Tématem vzrušených diskusí se v posledních týdnech stala otázka daní. Federální parlament měl projednat pět zákonů, které umožňují přechod na zcela novou daňovou soustavu od 1.ledna 1993. Jedním z nejvíce diskutovaných bodů bylo stanovení daňové sazby pro zdanění příjmů právnických osob (tj. podniků a soukromých podnikatelů, zapsaných v podnikovém rejstříku). Původní návrh Federálního ministerstva financí na zdanění 50% zisků těchto subjektů neprošel už ve vládě; upravený návrh na 45% zdanění zatím nezískal souhlas ve FS a jednání o něm je odročeno.V parlamentu došlo zdánlivě k paradoxní situaci, když Občanské hnutí, které je stále svými bývalými kolegy z Občanského fóra umisťováno na levou část politického spektra, navrhuje nižší daně a Občanská demokratická strana, která aspiruje na postavení vůdčí české pravicové síly, se staví za vyšší daňové zatížení. Nejvyrovnanější přístup uplatňuje Občanská demokratická aliance, která věrna ekonomickému liberalismu podporuje návrh OH na nižší danění zisků a potvrzuje tak svoje postavení v pravé části politického spektra.

ODS: obava z deficitu

Podívejme se nyní blíže na argumenty jednotlivých stran při projednávání zákonů ve sněmovnách. Hlavním trumfem ODS byla nutnost zabezpečit dostatečné příjmy státního rozpočtu tak, aby nedošlo k deficitu. To je velice silný a všeobecně akceptovatelný argument. Nelze však automaticky aplikovat logiku, kterou použil…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte