Vzkříšení Smíchova III.

Jen 120 občanů má zájem o budoucnost Smíchova a zúčastnilo se ankety během výstavy urbanistických studií v Ženských domovech. (Většinou označili za nejlepší návrh D.A.Studia a Zlatých orlů.) Konkrétní podoba této čtvrti tak zatím zůstává výhradně v rukou politiků, resp. zastupitelstev, a odborníků. Není to asi ojedinělá zkušenost.

Střetnutí se Zákosem

Zdánlivě luxusní a odtažitá úloha - vytvořit zvláštní urbanistickou studii pro Smíchov - se prolnula s palčivým problémem dopravy. Když se práce na studiích rozbíhaly, platil pro Prahu Zákos - Základní komunikační systém. V platnosti je dodnes a dodnes se podle něj staví. Názory na něj se však diametrálně různí. Skupiny se tudíž necítily jeho schématem silnic vázány, resp. řídily se jím jen tam, kde byl v souhlasu s jejich pojetím města a dopravy v něm. Některé modifikace provádějí všechny týmy shodně a ukazují tak, jakým směrem se bude příští organizace dopravy v Praze ubírat. Nikdo už nenavrhuje šestiproudé autostrády. Doprava se má vyhnout obydlenému území pomocí tunelů. V popředí jsou (u různých týmů v různé míře) otázky životního prostředí.

Z tunelu do tunelu

Podle starého Zákosu si hlavní smíchovská silnice - spojka mezi Strahovským tunelem a Barrandovským mostem - razí cestu obydlenou městskou čtvrtí. „Demoluje“ budovy, zabírá pozemky, přeřezává běžná uliční spojení, odděluje obyvatele pravé části ulice od těch, kteří žijí na levé straně. Studie Smíchova…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte