Reklama
 
v29.jpg

1991/29

Koupit vydání
v28.jpg Vydání 15.–22. 7. 1991 v30.jpg Vydání 29. 7. – 5. 8. 1991
Zahraničí
Na slovinské frontě klid Teodor Marjanovič Brionská deklarace o stažení vojsk a tříměsíčním moratoriu na vyhlášení slovinské a chorvatské samostatnosti zastavila další srážky ve Slovinsku. Příliš mnoho krve Jáchym Topol Doan Van Toai, spisovatel a politik, žije od roku 1979 v USA. Je autorem knihy Vietnamský gulag, ve které popsal svoje zkušenosti z komunistických věznic a převýchovných táborů. U konce s dechem Jaroslav Beránek Zpráva, kterou počátkem července přineslo Radio Pchjongjang, nepřichází ze severní Koreje každý den. Nezastavit normální spolupráci Zbyněk Petráček Rozhovor se Štefanem Loncnarem zástupcem Slovinska v ČSFR, k našim vzájemným vztahům, Tvrdá linie hanojských komunistů Josef Straka 27.června skončil sedmý sjezd Komunistické strany Vietnamu. Sýrie hledá lidskou tvář Alžběta Hévrová Pozornost k neklidné oblasti Blízkého východu znovu upoutaly dvě významné události. První z nich je rozhodnutí libanonské vlády (která je zcela pod kontrolou Sýrie) odzbrojit palestinské bojůvky i všechny ostatní milice. Za bezpečnější svět Benjamin Kuras Jediné, co narušovalo dokonalý soulad londýnského summitu, byl francouzský prezident Mitterrand. Tvrdohlavě, bezpečnost nebezpečnost, se procházel po Londýně a na všechna zasedání přicházel pozdě. Mongolsko privatizuje Ladislav Kryzánek Nadšení pro radikální změny, tak typické pro ulice Ulánbátaru při loňských demonstracích, jako by v posledních měsících vyprchávalo.
Kultura
Odbyt, úvěr, copyright Milena Sršňová Zhruba před rokem jsme poprvé zkoušeli mapovat problémy knižního trhu (viz Kniha v pasti, Respekt 24/90). Vzkříšení Smíchova (I) Milena Sršňová Tematika, jakou v sobě zahrnuje projekt regenerace Smíchova, je příliš široká na to, aby se dala vměstnat do jediného článku, a příliš důležitá, než abychom jí poskytli publicitu jenom okrajově.
Civilizace
Úroda nebo nadělení? Bohuslav Blažek Když se zažlutila pole kolem chalupy, kterou máme pronajatou na Miličínsku, řekl jsem si: krása.
Domov
Sudetští Němci Ján Mlynárik Na 150 českých historikov zaujalo stanovisko k vyhnaniu sudetských a karpatských Nemcov z Československa po druhej svetovej vojne. Kanadský žertík Bohuslav Blažek Krátce po návratu ze své cesty do Kanady se český premiér Petr Pithart svěřil v rozhovoru jednomu novináři, jak ho tam trápili krajané. Týden ve FS Respekt Týdenní přehled dění ve FS. Vaculíkovi lachtani Jáchym Topol Kdo jsou ti lachtani, ke kterým se Ludvík Vaculík s tak shovívavou nadřazeností obrací ve svém provolání "Našim lachtanům"? Země v sítích polapená Jiří Kabele Komunisté příští rok volby nevyhrají. Historie jim druhou příležitost k budování reálného socialismu již neposkytne. Varianty majetkového vyrovnání Jan Šenkýř Po listopadové revoluci byla veškerá diskuse o vyrovnání mezi Čechy a sudetskými Němci naprosto vyloučena.
Rozhovory
Zlobím se, vysvětluji Jan Macháček, Ivan Lamper Rozhovor s Václavem Klausem o transformaci ekonomiky a perestrojkovém systému.
Komentáře
Rozhodne vůle ke změnám Dimitrij Běloševský Tvrzení listu Financial Times, že setkání Gorbačova s představiteli Velké sedmičky nejspíše zastíní schůzku samotnou, bylo jistě přehnané, skutečností nicméně zůstává, že Gorbačovův přílet do Londýna byl očekáván s napětím. Ani zrno nazmar Pavel Křivka Loni protestovaly tisíce nizozemských rolníků proti nízkým výkupním cenám obilí. Více než týden blokovaly traktory dálnice a úředníci ministerstva zemědělství a dalších vládních institucí v Haagu se nedostali na svá pracoviště. Strach a kalkul Milan J. Žitný Rozruch, ktorý na poslednej plenárnej schôdzke SNR vyvolal jej podpredseda Ján Klepáč (KDH) návrhom zriadiť na území Slovenskej republiky domobranu, bude zrejme ešte dlho doznievať. Na severu voda István Lékó Před týdnem se v Bratislavě sešly vládní delegace Maďarska a ČSFR, aby si u jednacího stolu znovu promluvily o jednom obtížném dědictví po komunistických předcích.
Téma
Proti násilí, podlosti a lži František Macků Ve spolupráci s Konfederací politických vězňů začínáme publikovat dokumenty z padesátých let, které shromáždila a zpracovala Dokumentační komise K-231.
Ekonomika
Negativní lobby Josef Kotrba Demokratický systém umožňuje prosazování zájmů dílčích skupin podle určitých pravidel a pomocí omezených metod. Zasahují-li tyto zájmy do sféry věcí veřejných (politiky), musejí se prosazovat prostřednictvím zastupitelstev a vlád příslušné úrovně.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte