Reklama
 
v26.jpg

1991/26

Koupit vydání
v25.jpg Vydání 24. 6. – 1. 7. 1991 v27.jpg Vydání 8.–15. 7. 1991
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Květy na Ceauseskově hrobě Jaromír Plíšek Pražské konference o evropské konfederaci se zúčastnila také šestičlenná delegace z Rumunska. S ní přijela i jedna z vůdčích postav rumunského opozičního seskupení Občanská aliance, paní Smaranda Enache. Pavlov kontra Javlinskij Dimitrij Běloševský Sedmnáctého června požadoval sovětský premiér Valentin Pavlov ve svazovém parlamentu rozšíření pravomocí kabinetu ministrů SSSR, aby svazová vláda konečně mohla operativně řešit nejpalčivější ekonomické a sociální programy. Stoupenec tvrdé ruky Giorgio Cadorini 3.července přijede na návštěvu Československa Francesco Cossiga, prezident Italské republiky. Bude to běžná diplomatická akce? Mafie z východu Andrzej Lomanowski Automaty v rukou, polní uniformy, na obličejích masky s otvory pro oči a ústa. V téhle parádě se policisté plíží po špičkách schodištěm paneláku. Krok ze stínu diktátora Pavel Hradečný Dvanáctého června potvrdil albánský parlament nový kabinet, v němž jsou poprvé zastoupeni představitelé komunistů i opozice. Tento kompromis prozatím ukončil největší politický otřes poválečné Albánie. Kalvárie ukrajinského národa (IV.) Lazar Pavlyšen Další pokračování otřesného dokumentu Lazara Pavlyšena.
Domov
Rehabilitace Jaroslav Spurný Rehabilitační zákon č.119 z roku 1990 byl vydán proto, aby umožnil soudní nápravu křivd spáchaných od roku 1948 totalitní mocí. Jeho stávající podoba to však nedovoluje, respektive nedovoluje to v úplnosti. Rasisti v ulicích Lubomír Weigert V poslední době je možné vidět v pražských ulicích i na nádražích tlupy skinheads a pankáčů, kteří pořádají hony na Vietnamce. Ghetto s krásným výhledem Jan Brabec Za léta nedostavěnou kostrou obchodního domu v Chodově na Jižním Městě se tyčí dva temně rudé paneláky s podivnými drátěnými zábranami na širokých lodžiích. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Pohřešují se tři čtvrti miliardy Milena Šindelářová Kdo si ještě pamatuje na Národní frontu? Zmizela. Kam však zmizelo 700 miliónů jejího majetku? Na rehabilitaci prý stát nemá peníze: přitom tato suma by je mohla z poloviny pokrýt.
Ekonomika
Kdo na koho doplácí Vladislav Krásný V socialismu doplácí každý na každého a všichni pak na komunistickou stranu. Zčásti přímo, zčásti nepřímo, ale mnohem více, na zhoubné důsledky její vedoucí úlohy.
Kultura
Očima studentů Hana Vyoralová, Filip Blažek První soukromá škola očima Hany Vyoralové a pohled na vyhlášené gymnázium očima Filipa Blažka. Nežijeme v Sámově říši Milena Sršňová Jeden z ekologických zákonů, který bude třeba přijmout, je zákon o ochraně přírody a krajiny. V tisku se o něm prakticky nediskutuje. Návrh zákona se nyní ocitl v připomínkovém řízení a je podrobován značné kritice.
Téma
Podnikání Jaroslav Spurný Jaké podmínky pro podnikání jsou v roce 1991 - dva roky po revoluci? Přinášíme vám pohled na pár soukromníků, kteří zápasí o každodenní přežití.
Civilizace
Feminismus - proč? Bohuslav Blažek Co všechno dobrého nám odepřeli, čemu jsme se vyhnuli sami - za posledních čtyřicet let i dříve. Pamětníci, kritičtí duchové i exulanti, pomozte nám identifikovat bílá místa naší kultury i civilizace.
Komentáře
Geopolitika i business Petr Janyška Z Československa odešel poslední voják okupační armády, právě tak jako v minulých týdnech z Maďarska. Každému se ulevilo, kdo ví, zda by sovětská ochota stahovat své jednotky byla stejná i v příštích měsících či letech. Zády ke zdi István Lékó "Když jsem se poprvé zúčastnil většího shromáždění Komunistické strany Čech a Moravy a slyšel mohutné skandování 'Ať žije KSČM' (kde přitom to 'M' vůbec nebylo slyšet), měl jsem z toho hrůzu," říká představitel pravé frakce v KSČM Miroslav Jansta. Zázrak v SNR Milan J. Žitný V piatok 21.6., deň pred ustanovujúcim snemom HZDS, mala Slovenská národná rada na programe schválenie návrhu zloženia lustračnej komisie. Teror ve jménu jednoty Zbyněk Petráček, Petr Kypr Západní státníci svým nabádáním k jugoslávské jednotě málem zabudovali do nové Evropy teroristický režim.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte