Reklama
 
v25.jpg

1991/25

Koupit vydání
v24.jpg Vydání 17.–24. 6. 1991 v26.jpg Vydání 1.–8. 7. 1991
Zahraničí
Fundamentalismus na postupu Luboš Kropáček Alžírský prezident Šadlí Bendžedíd vyhlásil 5.června výjimečný stav a později pověřil ministra zahraničí sestavením nové vlády. Diktátorům se dobře daří Alžběta Hévrová Rozhodně nejzajímavější událostí posledních dnů na Blízkém východě byla návštěva iráckého viceprezidenta Azíze v Ankaře. Kalvárie ukrajinského národa (III) Lazar Pavlyšen Další díl vzpomínek dvaadevadesátiletého Lazara Pavlyšena na dobu uměle vyvolaného hladomoru, kterým bolševická moc chtěla ve třicátých letech zlomit ukrajinské rolníky a přinutit je ke vstupu do kolchozů. Čas čistých účtů Teodor Marjanovič Slovinský premiér LOJZE PETERLE poskytl Respektu rozhovor k nadcházejícímu vyhlášení samostatnosti Slovinska Grigorij Javlinskij Jana Klusáková V našem (i v sovětském) tisku se v poslední době občas objeví jméno Grigorije Javlinského v souvislosti s ekonomickou reformou, kterou lze vzhledem k její důkladnosti a odvaze označit za NEP číslo dvě. Premiér bez mandátu Jaroslav Holman Když vedení Indického národního kongresu (INC) před měsícem zvolilo předsedou strany sedmdesátiletého R.V.Narasimhu Ráa, bylo to považováno za dočasné řešení uvolněného nástupnictví po Rádžívu Gándhím: na dobu parlamentních voleb. Nová svazová smlouva Dimitrij Běloševský Za své návštěvy v Kazachstánu mohl M.Gorbačov na konci května bez přílišné nadsázky prohlásit, že v Sovětském svazu se objevily první záblesky shody hlavních politických sil.
Kultura
Happening pro Tibet Zuzana Ondomišiová Happening pro Tibet je název výstavy v Galerii SČF v Kamzíkově ulici na Starém Městě v Praze, kterou připravili členové Buddhistické společnosti za přispění Přátel Tibetu a mnoha dalších příznivců. Forfest 1991 Milena Sršňová Malá skupinka lidí v Kroměříži (s přáteli v Brně a Praze) se rozhodla upoutat zájem těch, kdo mají rádi umění. To, s čím se o tuto přízeň uchází, rozhodně nepatří k módním kulturním artiklům a pořadatelé jsou si toho vědomi. Nakradené se musí vrátit Milena Sršňová Pavel Krýl v "Haló sobotě" (1.6.) začíná článek senzačním odhalením: bývalí majitelé (konkrétně Lobkovicové) se poté, co vstoupil v platnost restituční zákon, hlásí o tu část svého vlastnictví, kterou je jim nynější režim ochoten vrátit.
Domov
Košice versus Bratislava Tomáš Kostelecký V našem tisku se občas objevují zmínky o bipolaritě Slovenska ve smyslu východ-západ, popřípadě Košice-Bratislava a někdy se spíše v náznacích hovoří o "profederálnosti" slovenského východu (kromě Košic blíže nespecifikovaného). Potlesk, smích a úsměvy Jaroslav Spurný, Jan Brabec Úterý 18.května, Rakovník. Předseda republikánské strany doktor Sládek pořádá další ze svých pravidelných venkovských mítinků. Volební systém István Lékó Jak to vidí jednotlivé poslanecké kluby ve FS. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Jako na Divokém Západě Olga B. Jonas Zákon o mimosoudních rehabilitacích očima americké ekonomky
Ekonomika
Každý bude investovat Ivan Svítek Ve velké privatizaci lidé mohou buď investovat své kupóny sami, nebo využít služeb zprostředkovatelských organizací. Konec socialismu Vladislav Krásný Malá privatizace vyvolala mezi občany značný zájem, někdy i závist. Soukromé trafiky, butiky, hospody a řeznictví jsou jistě velkým krokem vpřed. Monopol státem ovládaných výrobců však odstranit nemohou.
Komentáře
Králík postaví jen noru Martin Hybler Ne vše, co nás v politickém životě rozčiluje, popřípadě zahanbuje, lze připsat na konto zpustlým mravům, populismu, nezkušenosti či neúměrné touze po moci. Kroměřížský kompromis Jiří Kabele Politika je umění kompromisu. O této tezi byla veřejnost soustavně přesvědčována v rámci dělostřelecké přípravy na Kroměřížské setkání. Pokrytecký obraz kuvajtské totality Zbyněk Petráček Kdekoho ve světě dnes rozčiluje porušování lidských práv v Kuvajtu. Tiskové agentury přinášejí zprávy o procesech a rozsudcích smrti nad kolaboranty s iráckou okupační mocí a především o nezákonném charakteru těchto soudů. Proti všem Petr Janyška Organizovaná krajní pravice se dere na scénu. Zdaleka ještě nenašla svoji konečnou tvář, chybí jí ucelená ideologie, možná ještě vymění vůdce, změní název, možná se časem rozpadne a opět nějak poslepuje, ale jako fenomén už začíná fungovat.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte