Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Kroměřížský kompromis

Politika je umění kompromisu. O této tezi byla veřejnost soustavně přesvědčována v rámci dělostřelecké přípravy na Kroměřížské setkání.

Politika je umění kompromisu. O této tezi byla veřejnost soustavně přesvědčována v rámci dělostřelecké přípravy na Kroměřížské setkání. Z hlediska naší moderní historie snad neexistuje nebezpečnější politická polopravda. Ale kompromis už je na světě. Zní: jednorázová ratifikace federální ústavy národními radami výměnou za ústupek od slovenského požadavku státní smlouvy.

Slovenští a čeští politici v Kroměříži jasně prokázali, že jejich ambice i koncepce se mnohdy příkře rozcházejí a že zdroje důvěry jsou téměř vyčerpány. Naší dnešní „jednorázovou“ nedůvěru, jejímž výrazem je právě schválení federální ústavy národními radami, nevystřídá po vlastním aktu důvěra na věčné časy. Kroměřížský kompromis vyjadřuje pouze politickou slabost, neschopnost vystavit se riziku možná nevyhnutelného střetu.

Kupecký styl

Pravá politika je uměním kompromisu jen ve velmi zvláštním slova smyslu. Je uměním být nekompromisní v principech a pravidlech parlamentní demokracie, v obhajobě obecného zájmu společnosti, ale naopak vstřícné v hledání vzájemně výhodných ústupků ve věcech neprincipiálních, které obnovují ducha důvěry a spolupráce. Politický dialog není smlouvání zákazníka s trhovkyní, kde každý trochu sleví. Politický dialog a vyjednávání je hledáním podstaty problému. Je nepřípustné nahlédnout pravdu a pak v rozporu s ní uzavřít kompromis kupeckým stylem.

V našem případě je takovou principiální věcí svobodný dialog a svrchovanost federálního parlamentu.…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte