Reklama
 
v16.jpg

1991/16

Koupit vydání
v15.jpg Vydání 15.–22. 4. 1991 v17.jpg Vydání 29. 4. – 6. 5. 1991
Kultura
SPN: panuje napětí Milena Sršňová Martin Odehnal, bývalý zástupce šéfredaktora SPN (nyní krátce ředitel školského úřadu pro Prahu 1), vypracoval elaborát o situaci Státního pedagogického nakladatelství - SPN. Dotace na knihy Patrik Ouředník V článku londýnského zpravodaje Jiřího Hanáka "Dotace a skromný výběr mladších prozaiků" (Respekt 11/91) se objevila následující věta, dle mého názoru stejně zavádějící jako - vzhledem k trendům současné československé kulturní politiky - nebezpečná: "Na západě se vydávání knih nesubvencuje." Beckett na Žižkově Jan Foll K nedožitým pětaosmdesátinám Samuela Becketta (1906-1989) uspořádalo Divadelní studio Grál v sobotu 13.dubna v Žižkovském divadle vzpomínkový večer. Pořad, režírovaný Jaroslavem Jarolímem, přilákal neobvykle mnoho diváků: sál praskal ve švech jako v dobách, kdy se do divadel chodilo za zakázaným ovocem. V obklíčení Respekt Na ukázku uvádíme kapitolu z kritické fáze jejich cesty. (Z knihy Oty Rambouska: Jenom ne strach). Media Save Art Viktor Vojtek Škodlivé vlivy, jež vážně narušují životní prostředí člověka, se negativně projevují také na kulturním dědictví. To vede ke snaze čelit tomuto jevu v mezinárodním měřítku.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Křivolaké cesty originální demokracie Eugen Mihai "Originální demokracie" není označení posměšné, užívá je sama Fronta národní spásy. Už samotný terním ale odráží touhu rumunských (ex)komunistů po něčem, co jim bylo vždy cizí: po původnosti. Češi v Rumunsku Jaromír Plíšek Otázku, zda humanitární pomoc krajanům v minulém roce nadělala víc škody než užitku anebo přece jenom naopak, je těžko jednoznačně zodpovědět. Lotyšsko Tomáš Karabela, Vladan Kadlec Sovětský prezident v rozhovoru pro Der Spiegel (25. 3. 1991) tvrdil, že pobaltské republiky se ještě nerozhodly, jakou budoucnost zvolí. Rusko po sjezdu Dimitrij Běloševský 5. dubna schválil mimořádný sjezd lidových poslanců RSFSR usnesení o přerozdělení pravomocí mezi nejvyššími státními orgány Ruska.
Téma
Jiná společnost, jiné tužby Petr Janyška Co si dnes myslejí obyvatelé Slovenska, co chtějí, oč jim jde? Mají stejné cíle, nebo se jejich představy diametrálně liší od občanů České republiky?
Rozhovory
Aby nebylo pozdě Jan Brabec Rozhovor s místopředsedou vlády Slovenské republiky Jozefem Kučerákem.
Komentáře
Případ Lorenc Jaroslav Spurný Nejvyšší soud ČSFR 10.dubna rozhodl, že výnosy Vyššího vojenského soudu v Příbrami o opakovaném propuštění bývalého prvního náměstka FMV Aloise Lorence z vazby (červenec 90, únor 91) jsou nezákonné. Koalice sociální úzkosti na obzoru Martin Weiss Ve Federálním shromáždění, které nyní projednává zprávu federální vlády o vývoji hospodářství, sílí útoky na vládní ekonomický program. Mečiar kontra Slovensko Jiří Kabele Komise SNR ukončily vyšetřování činnosti předsedy Slovenské vlády. Předsednictvo SNR na nejbližší společné schůzi (23.4.) obeznámí plénum s usnesením, ve kterém doporučí anebo nedoporučí premiérovo odvolání. James Baker opět na Blízkém východě Alžběta Hévrová Minulý čtvrtek - Izrael slavil zrovna svůj největší národní svátek, Den nezávislosti - navštívil Jeruzalém, v krátké době již podruhé, americký zahraniční ministr James Baker.
Domov
Týden ve FS Milena Šindelářová Týdenní přehled dění ve FS. Zřejmě ze zvyku Petr Hořánek V socialistickém Československu patřila publicistika o palestinsko-izraelském konfliktu k nejpokleslejším. Slovenská kríza Oleg Pastier Niekoľkomesačné napätie na slovenskej politickej scéne sa konečne dostáva do štádia, keď populistické frázy začínajú nahrádzať fakty. Týden v ČNR Darina Andělová Týdenní přehled dění v ČNR. Verím vo federáciu Tibor Ičo Rozhovor s poslancem FS Petrem Raševem.
Ekonomika
Přetížená spravedlnost Milena Šindelářová Prvního července 1990 vstoupil v platnost zákon o soudních rehabilitacích. Nezavděčil se téměř nikomu. Reforma a její kritici Vladislav Krásný Z článků některých ekonomů a z vystoupení představitelů některých politických stran nabývá občan dojem, že volbami svěřil svůj osud do rukou hrstky ekonomických dobrodruhů, kteří na národu zkoušejí své monetaristické a bůhvíjaké ještě teorie.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte