Na důl František přicházíme krátce před odpolední směnou. Z autobusů, které přijíždějí z pošmourné krajiny, vystupují horníci a pomalu se sunou směrem k vrátnici. Komplexu šedivých budov vévodí nevzhledný béžový hranol, který zakrývá těžní věž.

Důl František (dříve Gottwald) leží v katastru obce Horní Suchá; dříve patřil Havířovu. Je součástí karvinské části ostravsko-karvinského uhelného revíru, ale z velké části těží i z ostravské části důlního pohoří. Tedy: poměrně kvalitní koksovatelné uhlí, které je ale uloženo v nízkých slojích o malé hmotnosti a ve velké hloubce.

František dnes balancuje na hranici rentability. Má 2.500 zaměstnanců, z toho 1.500 horníků, kteří pracují ve čtyřsměnném provozu. Je jedním z mála dolů, kde se nepodařilo Občanské fórum zdeptat a zlikvidovat. Po půlročním zápase s bývalým ředitelem Talaszem se OF podařilo prosadit na místo ředitele svého kandidáta ing.Wantulu. Ten před dvěma měsíci přešel do vedení akciové společnosti Ostravsko- karvinské doly. S novým ředitelem ing.Otokarem Lucákem i s představiteli místního OF jsme se sešli v jeho kanceláři.

Nejprve si ale stručně zrekapitulujme porevoluční politický vývoj v regionu.

Nebezpečí zažehnáno?

To, co se odehrávalo v revíru na podzim, bylo podrobně popsáno v článku „Patří doly komunistům?“ (Respekt č.31). Komunisté se snažili, jako všude jinde, udržet ve vedoucích funkcích svoje kádry, získat na svou stranu odbory a paralyzovat občanská fóra na…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte