Takhle hloupě zní otázka mnoha Čechů na adresu slovenských výhrad vůči nám. Takhle hloupě - jen navíc s omluvou - jsem ji položil několika lidem z VPN v Bratislavě.Volební kampaň v Bratislavě má některé jemné odstíny, jimiž se liší od pražské. Sociální demokracie má na plakátu zlatavou Evropu, na ní zářící obrys Československa a ten je přeťat tmavší páskou vyznačující hranice Slovenska s Moravou. Moravské občanské hnutí se v hektografovaném provolání obrací přímo na Slováky jako na spojence proti Čechům. K závěrečné větě „Za slobodu Slovenska, volejte s námi Za svobodnou Moravu“ připsal kdosi červenou kuličkovkou „My sme s Vami!“ Jedno z hesel Demokratické strany zní: Silné Slovensko. Čech se v první chvíli cítí dotčen: nás by přece ve snu nenapadlo malovat dělicí čáru ani si vytyčovat jako program, že chceme být ve společném státě silní.

Mým prvním slovenským partnerem v rozhovoru je shodou okolností český psycholog PhDr.Jan Černý, který od února žije v Bratislavě a pracuje v psychologické poradně VPN. Situaci tedy vidí ještě ne úplně zevnitř, ale také už ne úplně zvenčí.Typická otázka Čechů zní trochu nevraživě a asi i nevraživá je: Co Slováci vlastně chtějí?J.Černý: Na to je nejlepší odpovědět zrovna tak nevraživě protiotázkou, k d o že to vlastně chce?Podle jakého klíče je ale diferencovat? Nositele nacionalismu najdeme v různých vrstvách. Slyšel jsem to třeba od některých hodně starých lidí. Slovenská národní strana jako by se vracela ke slovenskému štátu…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte